top of page
  • rpeiplaw

אנליסטים צעירים ודאטה עירונית:משרד החינוך,הפורום העולמי לחדשנות ברשויות מקומיות ועיריית תל-אביב יפו

Updated: Sep 5, 2022לקראת שנת הלימודים החדשה - המפקחת רונית נחמיה- שהיא המפקחת על מגמת מידע ונתונים DATA ANALYSIS("המגמה")במשרד החינוך("המשרד")וצוות המגמה- https://pop.education.gov.il/tchumey_daat/data-analysis/, ביחד עם עו"ד רחל פשר אייקנאר, מנהלת הפורום הזה, החליטו להתחיל בפרוייקט פיילוט("פיילוט") :

- ניתוח דאטה עירונית ע"י תלמידי כיתות י' במגמה, תוך שימוש בדטה של עיריית תל-אביב -יפו -TLV OPEN DATA https://opendata.tel-aviv.gov.il/en/Pages/home.aspx.


הפיילוט מתחיל עכשיו, עם תחילת שנת הלימודים הקרובה - במסגרת המגמה, בשלושה בתי ספר בתל-אביב:

1. ליידי דייויס- http://ld.amalnet.k12.il/ - עם המורה גיורית כרמי והמנהלת שרה הלפרין.

2. מח”ט י"א- http://www.yudalef.co.il/BRPortal/br/P102.jsp?arc=1184091 עם המורה תומר גביש והמנהל דרור איסר.

3. תיכון חדש - http://tichonhadash-tlv.org.il/ -עם המורה מוסי עוז והמנהלת לימור מרקנזון


הכוונה היא שתלמידים הלומדים במגמה כיצד לנתח דאטה, יוכלו לנתח דאטה לא רק כתרגול אלא דאטה מהשטח - והפעם של עיריות, בהנחיית מוריהם. זאת הם יוכלו לעשות תוך שהם עצמם יציעו שאלות למחקרים, ישתפו את העירייה שאת הדאטה שלה הם מנתחים, בתוצאותיהם, ויוכלו לקבל הצעות למחקרים נוספים, ליווי והצעות לפרוייקטים משולבים נוספים בין שלושת הגורמים- המגמה, העירייה ו- ISCI-המכון הישראלי לערים חכמות -http://israelsmartcities.org/ובמסגרתו הפורום העולמי לחדשנות ברשויות מקומיות שבמסגרת ("הפורום")- השותף השלישי בשת"פ, בנוגע ל-OPEN DATA של העירייה וניתוחה.


אילוסטרציה


הפורום- https://www.isci-globalforum4cityinnovation.com/, מסייע למגמv שרונית נחמיה מובילה, בקידום הפיילוט ובהפיכתו למשמעותי עוד יותר בדרכים הבאות:

א. בפעולות לחיבור בין אנשי צוות בעיריית תל-אביב העוסקים בטכנולוגיה,בחינוך ובחדשנות , לבין המגמה - כדי שמלאכת המחקר והניתוח של התלמידים תהיה מחוברת לנעשה בשטח. זו מטרת המגמה ורונית בראשה - לחבר בין הלימודים התיאורטיים לבין העיר עצמה- על כל המתנהל בה, על כל צרכיה ועל הדרכים השונות שניתן לשפר את אילו - גם עם תרומתם של התלמידים. אילו,לדברי רונית, מציעים תמיד זווית ראייה חדשה, לא תמיד שיגרתית, שעשויה להיות יצירתית ומפרה לצוותי העירייה- בכל התחומים. ב.החיבור עם העירייה יאפשר לתלמידים ללמוד מצוותי עירייה בתחומים השונים בהם הם עוסקים- על התהוות הדאטה שהם מנתחים, על איסופה, על אופן השימוש בה בפועל ועל שיטות של איסוף נתונים, חקר וניתוח שלהם תוך עשיית שימוש מעשי בכל אילו.

ג. מעבר לסיוע בחיבורים בין העירייה לבין המגמה, המכון באמצעות הפורום ילווה את הפרוייקט מתחילתו ,במובן זה שיסייע למשרד ולעירייה ביצירת פעילויות מעניינות המחברות בין הילדים לבין עובדים ו/או לפעילים בעיר.

ד. המכון יסייע במיתוג הפיילוט, בהגדרת הידע הייחודי והקניין הרוחני יווצר בו ובפרסומם. הפורום ילווה את הפרוייקט ואת האנשים המעורבים בו , בראיונות, בשיתוף בהליכי הפרוייקט, וישתף זאת באתר הפורום - בשלבי הפרוייקט השונים.

ה. אחרון חביב, אנו נעשה כמיטב יכולתנו לשתף את השמות והסיפורים של המורים, אנשי צוות העירייה וכל אדם אחר שייקח חלק בפיילוט זה - שכן ליבת הפורום היא: לכל אדם מגיע קרדיט והוקרה לא רק על עבודתם או על עבודתם, אלא גם על פעולותיהם החדשניות התורמות למערכות אותם הם מקדמים ובכללן לעריות ולערים.


ברכות חמות לרונית נחמיה ולצוות המגמה וכן לצוות החינוכי בבתי הספר המשתתפים בפיילוט. בהצלחה!


בנוסף לכך- בראבו לעיריית תל-אביב ולעושים במלאכת שיתוף הדאטה- במסגרת ה- OPEN DATA- על כך שהעירייה מציעה את הדאטה - ללימוד ולשימושים אחרים.בכך היא מזמינה תושבים וכל אדם או גוף המעוניינים בכך, ללמוד אודות הנעשה בעיר באמצעות הדאטה- לנתח אותה ולהגיע למסקנות שעשויות לקדם את העיר ותושביה, ואף ליצור מיזמים שונים בתחומים שונים שעשויים לקדם את היוזמים ואת העיר ותושביה.

במיוחד אנחנו מבקשים לברך את רינת גיא, מנהלת יחידת החדשנות בעיריית תל-אביב יפו, על הקשר החם עם המכון והפורום שלנו ועם המגמה באמצעות רונית נחמיה - תוך עידוד שיתוף פעולה עם יחידת החדשנות של העירייה. אנחנו מצפים בהתרגשות להמשיך ולשתף פעולה איתה ועם יחידת החדשנות, בכל הנוגע לקשר שבין האנליסטים הצעירים בבתי ספר בתל-אביב לבין שגרירי החדשנות בעירייה בהובלת יחידת החדשנות ורינת גיא בראשם.


אנחנו נמשיך לשתף כאן בהתקדמות הפרוייקט האמור. בהצלחה לכולם.


אילוסטרציה108 views0 comments

Comments


bottom of page